Ukrainian lives matter. Але ми не відповімо на вбивство Івана Гоменюка заворушеннями, – голова Спілки українців Португалії

Павло Садоха  голова Спілки українців у Португалії

12 березня 2020 року в аеропорті Лісабона був вбитий українець.

Як помирав закутий у кайданки Ігор Гоменюк, бачили багато людей, в професійні обов’язки яких входить захищати життя, здоров’я та права людей.

Він помирав за злочин – знайти працю в іншій країні. Чесну працю.

Його смерть не викликала світового інформаційного буму, масових протестів, розграбованих магазинів.

Його смерть не відноситься до жодної категорії «популярних» дискримінацій.

Він був нікому не цікавий як християнин та добрий сім’янин, що мав відповідальність забезпечити майбутнє своїх дітей. Він був трудовим мігрантом, яких у світі зараз мільйони.

Ми живемо у перекрученому світі, де ті, хто стараються бути чесними, не зацікавлюють у стрічках новин, не стають героями для наслідування.

У цьому конкретному випадку немає доказів того, що Ігор загинув за те, що був українцем, за те, що мав інший колір шкіри, чи за те, що мав іншу релігію. До закінчення слідства ми не знаємо, за що він загинув.

Напевне, немає такої країни, де би не було випадків поліційного свавілля. Як немає випадків, щоб хтось із банкірів не скористався службовим становищем, щоб забути декілька цифр на чужому рахунку, як немає таких країн, де б урядовець не поклав у кишеню «сотню» за невеличке сприяння у вирішенні питання. Злочини перевищення влади, чи використання службового становища не мають кордонів і національностей.

Суспільний резонанс на такі злочини є надважливий.

Це будує правову державу, це змушує бути відповідальними всіх членів суспільства.

Я живу в Португалії вже двадцять років. Я іммігрант. Я знаю, що переживав Ігор, коли їхав шукати працю за кордон. Мільйони знають, що пережив Ігор.

Українці, португальці, бразилійці, кабовердіанці, всі, хто з причин світової економічної нерівності шукають можливість чесно працювати.

За це бажання ми мусили перенести приниження, нерозуміння, обман, найнижчу зарплатню.

Але, будучи іммігрантом, я переконаний, що суспільну думку до феномену імміграції і повязаних із цим правових та соціальних проблем ми не вирішимо трощенням магазинів і підпалами автівок.

Ми, українці, вже пережили в минулому столітті революцію крові та насильства у 1917 році, яка забрала мільйони невинних життів і зупинила культурний та економічний розвиток багатьох народів. Яка спричинила масову міграцію українців по світу.

Тому я не закликаю українців звинувачувати португальців у вбивстві Ігора.

Ми отримали сотні листів від португальців зі словами жалю та підтримки. Ми отримали листи від бразильців, від організацій солідарності. Ми всі – українці, португальці і всі мігранти, що живуть в Португалії – шоковані тим, що сталося, і будемо добиватися справедливого розслідування.

Але не трощенням автівок і закликами про дискримінацію, про яку ми не можемо говорити, не маючи фактів.

Не маніфестаціями на догоду політичним силам для вирішення їхніх партійних завдань.

Не відповіддю насильства на насильство.

Ми надрукуємо фото Ігора і покладемо біля своїх ідентифікаційних документів.

Щоб кожного разу, коли перетинатимемо кордон чи відвідуватимемо міграційні служби, нагадувати службовцям, що сталося 12 березня 2020 року в аеропорті Лісабона.

Думка редакції сайту може не збігатися з позицією автора. Редакція не несе відповідальності за зміст блогів. Усвідомлюйте відповідальність, за поширення інформації, простими словами, не пишіть про те, чого немає. Peдaкцiя може не пoдiляти дyмку aвтopа і нe нece вiдпoвiдaльнicть зa дocтoвipнicть iнфopмaцiї.

За матеріалами сайту Новинарня. 

12 березня 40-річний українець Ігор Гоменюк був вбитий у Португалії. У вбивстві підозрюють співробітників португальської міграційної служби, їх уже затримали.

За даними слідства, вони побили його, в тому числі ногами і телескопічною палицею. Після смерті українця співробітники міграційної служби повідомили під час передачі тіла судмедекспертам, що виявили його на вулиці. Португальська міграційна служба також намагалася приховати вбивство, заявивши українським дипломатам, що причиною смерті став епілептичний напад. Але лікар, який проводив розтин, заявив, що причиною смерті стало побиття.

НВ розповідає, що відомо про злочин та його жертву.

Хронологія подій

Португальське видання Sabado, із посиланням на ордер на арешт трьох інспекторів міграційної служби, в якому описані події, що закінчилися смертю Ігоря Гоменюка, опублікувало деталі вбивства.

За даними прокурора, українець прилетів в аеропорт Лісабона об 11 годині ранку 10 березня через Стамбул. Його зупинив інспектор португальської Служби у справах іноземців та кордонів (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras, SEF). О 19:30 його опитав інший співробітник SEF, після чого головний інспектор Пауло Рейс вирішив відмовити йому у в’їзді на територію країни. У португальській прокуратурі зазначають, що SEF не уточнила причину відмови.

У той самий вечір, 10 березня, Гоменюка доставили у відділення швидкої допомоги Лікарні Санта Марія (Hospital Santa Maria pelo INEM) у супроводі двох інспекторів SEF та перекладача. Там йому провели кілька діагностичних тестів, в тому числі КТ головного мозку, на якому не було ніяких ознак епілептичного нападу.

Причому українець скаржився лише на «біль у нижніх кінцівках та лівій стороні живота». Медики дали йому лікарські препарати і виписали. Вранці 11 березня українця повернули в центр тимчасового утримання в аеропорту Лісабона. Передбачалося, що він вилетить назад у Стамбул о 15:28.

Однак з невідомих причин Гоменюк відмовився сісти на цей рейс, після чого інспектори SEF знову помістили його в центр тимчасового утримання.

О 23:49 11 березня інспектори SEF закрили українця в кімнаті для надання медичної допомоги без камер спостереження, ізолювавши його від інших затриманих. О 1:06 12 березня «з незрозумілих причин» до кімнати увійшли двоє інспекторів, медсестра і представник португальського Червоного Хреста. Медсестра «без необхідної кваліфікації і без рецепту лікаря ввела Ігорю Гоменюку препарат діазепам, який на деякий час його заспокоїв».

Потім українець «знову почав хвилюватися», через що двоє охоронців знерухомили його, зв’язавши щиколотки, і викликали інспекторів SEF. Двоє інспекторів прибули о 4:41 ранку і пішли о 4:52 після розмови з Гоменюком.

Вранці о 8:15 інспектори Дуарте Лажа (Duarte Laja), Бруно Суза (Bruno Sousa) та Луїс Сілва (Luís Silva) увійшли до кімнати, в якій провів ніч Ігор Гоменюк. Перед тим, як зайти, вони сказали охоронцю, зобов’язаному реєструвати всіх, хто заходить і виходить, не вказувати їхні імена. У Сілви була телескопічна палиця, а у Сузи — наручники.

Зайшовши, вони наділи на українця наручники, зв’язали його лікті бинтами і побили руками, ногами і палицею, вимагаючи мовчати.

Під час цього протягом декількох хвилин охоронці чули крики і звуки ударів. Кілька охоронців підійшли до входу до кімнати і відчинили двері, але Дуарте Лажа відправив їх геть заявивши, що вони «нічого не бачили». Через 20 хвилин інспектори SEF вийшли і один з них сказав охоронцям: «Тепер він спокійний». Ще один інспектор SEF сказав: «Мені навіть не потрібно сьогодні йти у спортзал». Ігоря Гоменюка вони залишили лежати в наручниках зі зв’язаними ногами.

О 16:43 12 березня головний інспектор та інспектор SEF спробували знову відправити Гоменюка у Стамбул. Коли вони зрозуміли, що він ні на що не реагує, то викликали швидку. О 18:40 12 березня українець помер.

Вже після цього чиновники SEF спробували приховати те, що сталося. У бланку заявки на проведення судмедекспертизи інспектор SEF Рікардо Джиранте написав, що тіло знайшли на вулиці.

В ордері на арешт сказано, що в Гоменюка після побиття були множинні забої голови, тулуба та кінцівок, переломи ребер і внутрішні крововиливи.

«Переломи ребер, пов’язані з іншими тупими травмами, були викликані тиском на спину жертви, який розчавив груди об землю. … Удари руками і ногами, які викликали переломи ребрових дуг, посилені іммобілізацією жертви, під час якої руки утримувалися позаду, в положенні лежачи, викликали сильне звуження грудей, що сприяло механічному удушенню», — описує причину смерті прокурор.

На його думку, троє інспекторів SEF мали намір завдати жертві тяжких тілесних ушкоджень, знаючи, що вони можуть стати причиною смерті.

На даний момент троє інспекторів SEF відправлені під домашній арешт. Поліція Португалії повідомила, що їм 42, 43 і 47 років. Їх не відправили під варту, як зазвичай відбувається у випадку таких обвинувачень, через пандемію коронавірусу — щоб уникнути ризику зараження інших затриманих.

Що заявили українським дипломатам

Консул українського посольства в Португалії Володимир Камарчук розповів, що 11 березня інспектори SEF повідомили українським дипломатам про заборону на в’їзд Ігорю Гоменюку, у зв’язку з тим, що у нього не було документів, які б підтверджували, що він приїхав як турист, передає РБК-Україна.

Потім, 12 березня о 23:45, консул отримав короткого листа, в якому говорилося, що Гоменюк помер.

«Ми подзвонили інспектору, який сказав нам, що у нього був епілептичний напад і він помер до прибуття INEM (португальська служба швидкої допомоги — ред.). Не було ніяких доказів того, що щось було не так», — заявив Камарчук.

30 березня після появи на португальському телебаченні сюжету про вбивство українця посольство України в Португалії звернулося до МЗС Португалії з вербальною нотою із проханням сприяти проведенню об’єктивного, неупередженого, незалежного і справедливого розслідування.

Португальське видання Diário de Notícias повідомило, що через вбивство українця керівництво SEF Лісабона було звільнене.

Що відомо про Ігоря Гоменюка

Diário de Notícias пише, що, за словами президента Асоціації українців в Португалії Павла Садохи, в Асоціації знали про смерть Ігоря Гоменюка від минулого тижня.

Садоха розповів, що в Асоціацію подзвонив друг Гоменюка, який повідомив, що той помер від «серцевого нападу» в аеропорту і попросив допомогти відправити його тіло в Україну. Садоха каже, що вартість перевезення тіла становить близько 3500 євро. В Асоціації українців в Португалії пообіцяли спробувати зібрати цю суму.

Крім того, через припинення авіасполучення у зв’язку з пандемією коронавірусу для доставки тіла доведеться організовувати спеціальний рейс. На даний момент невідомо, коли це буде можливо.

ЗМІ пишуть, що у Гоменюка залишилися дружина, 14-річна дочка і восьмирічний син. Адвокат Хосе Гаспар, який представлятиме сім’ю, розповів, що дружина вбитого українця — вчителька молодших класів. Вона хоче повернути тіло чоловіка в Україну і просить державної компенсації у Португалії.

Друг Ігоря Гоменюка розповів ЗМІ на онлайн-конференції з перекладом Садохи, що той жив у Новояворівську за 45 хвилинах їзди від Львова. Він повинен був поїхати працювати будівельником у Бельгію на півроку. Diário de Notícias із посиланням на подругу сім’ї Гоменюка на ім’я Марія повідомляє, що українець приїхав до Португалії, щоб підписати документи на роботу в Бельгії.

Марія, а також родичі Ігоря Гоменюка стверджують, що епілепсії у нього ніколи не було.

Хто найкращий ? Що чекає попереду ? Щоб голос зарахувався натисніть на фото та проголосуйте.

Показати більше
Back to top button